Dustmonitor QAL 181
country
Request information
Request information for: Dustmonitor QAL 181

QAL1 Forward Scatter Particulate CEM QAL 181
QAL1 Approved ProScatter™ particulate CEM providing high quality emission measurement of low dust concentrations from dry industrial processes
4 QAL1 certified ranges, including 0 – 7.5 mg/m3, the lowest achievable for any PM-CEM
Features & Benefits
- QAL1 certification ranges: 0 – 7.5 mg/m3, 0 – 15 mg/m3, 0 – 100 mg/m3, 0 – 200 mg/m3
- Robust design with no critical moving parts
- Available for use in high-temperature stack conditions and Ex hazardous zones
- Easy to fit multi-patterned flange
- Adjustable monitoring depth to ensure sampling in the most representative part of the flow path
- Enhanced measurement due to reduced cross sensitivity to particle type and size
- ProScatter™ technology offers enhanced measurement due to reduced cross-sensitivity of particle type and size
- Easily audited with manual filters
Main applications
- Stack Particulate monitoring after bag filters, cartridge filters, cyclones, electrostatic precipitators, no filtration
- Non-condensing / dry flue gases
Typical Applications:
- Incineration
- Metals (eg Steel/Aluminium)
- Minerals (eg Cement/Gypsum)
- Chemicals (eg TiO2 / Refinery)
- Power Generation Plant (eg Coal/Biomass)
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Measured parameters | Dust |
| Technology | ProScatter™ Forward Scatter |
| Measurement/Monitoring capability | 0-1000 mg/m3* |
| Stack/Duct diameter suitability | up to 8m |
| Flue gas temperature | up to 500°C |
| Baghouse | YES |
| Cartridge Filter | YES |
| Ceramic Filter | YES |
| Coalescent Filter | YES |
| Cyclone | YES |
| Electrostatic Precipitator (ESP) | YES |
| Wet Electrostatic Precipitator (WESP) | / |
| Wet Scrubber | / |
| MCERTS & TÜV (UBA) to EN15267-3 | YES |
| QAL1 certified to EN14181 | YES |
| QAL3 to EN14181 | YES |
| GOST | YES |
| ATEX | YES |
| Sensor variants | Stainless Steel Hastelloy® corrosion resistant |
| QA checks | YES |
*Application dependant
| Technical data | |
|---|---|
| Measurement capability | 0 – 1000 mg/m3 |
| QAL1 certification range | 0 – 7.5 mg/m3 0 – 15 mg/m3 0 – 100 mg/m3 0 – 200 mg/m3 |
| Resolution | 0.01 mg/m3 |
| Sensor Variants | Stainless Steel (standard). Corrosion resistant Hastelloy (option) |
| Stack Temperature Ranges | 0-250°C. Up to 500°C option |
| Functionality and QA Checks | Automatic zero and upscale checks QA data logging |
| Data Output | RS485 (Modbus) output to Controller |
| Air Purge | requires continuous air purge |
| Enclosure Protection Rating | IP66 |
Approvals & Certifications
- MCERTs and TÜV (UBA) certified to EN15267-3 (incl. 0-7.5 mg/m3)
- QAL1 as defined by EN14181
- QAL3 compliance to EN14181
- EN13284
- GOST Approved, etc.
- Ex Zone 2
ENVEA_Process_Catalogue_EN