Dustmonitor QAL 260
country
Request information
Request information for: Dustmonitor QAL 260

MCERTS Approved Back Scatter Particulate CEM
Kenmerken en voordelen
- ProScatter™ Backscatter sensor technology with superior minimum detection <1mg/m3
- Certified to 15 mg/m3 for processes with low typical emission limits
- Manual and remote Zero and Span (reference) checks available to ensure optimal instrument performance and to comply with EN 13284/QAL1
- Automatic Functionality Check – fully interrogates the optical system
- Purge Flow Fail Sensor option with inbuilt automatic optical shield activation
- Flue Gas Blocker option to protect Plant Engineers from harmful flue gases during maintenance
Belangrijkste toepassingen
- Stacks after bag filters, cartridge filters, cyclones, electrostatic precipitators, no filtration
- Non-condensing / dry flue gases
- Typical Applications:
- Incineration
- Metals (eg Steel/Aluminium)
- Minerals (eg Cement/Gypsum)
- Chemicals (eg TiO2 / Coating Powder)
- Power Generation Plant (eg Coal/Biomass)
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Measured parameters | Dust |
| Technology | ProScatter™ Backscatter |
| Measurement/Monitoring capability | <0 – 500 mg/m3* |
| Stack/Duct diameter suitability | up to 10m |
| Flue gas temperature | up to 400°C |
| Baghouse | YES |
| Cartridge Filter | YES |
| Ceramic Filter | / |
| Coalescent Filter | / |
| Cyclone | YES |
| Electrostatic Precipitator (ESP) | YES |
| Wet Electrostatic Precipitator (WESP) | / |
| Wet Scrubber | / |
| Sensor variants | Stainless Steel |
| QA checks | YES |
*Application dependant
| Technical data | |
|---|---|
| Measurement capability | <0 – 500 mg/m3 |
| Sensor Variants | 316 Stainless Steel |
| Stack Temperature Ranges | -20°C – 250°C up to 400°C option |
| Functionality and QA Checks | Automatic zero and span |
| Data Output | RS485 (Modbus) output to Controller |
| Air Purge | option |
| Enclosure Protection Rating | IP65 |
Goedkeuringen en certificeringen
- MCERTs certified to EN15267-3
- QAL1 as defined by EN14181
- QAL3 compliance to EN14181
envea_technical-services-datasheet_en