StackFlow 100
country
Request information
Request information for: StackFlow 100

- A single connection port integrated into the NFX flange of the gas sampling ENVEA LCPD box
- Highly accurate and continuous measurement of gas velocity, temperature and pressure (DTP measurement)
- Robust construction, resistant to harsh industrial environments
- Clogging with no effect on the measurement, no need for backflushing
- Compact solution with integrated pressure and temperature sensors
- Measuring range: 3-30m/s with an accuracy of less than 10% above 5m/s
- Combustion plants
- Urban heating
- Industrial chimneys (before or after treatment)
- Process measurements in metallurgy, chemistry, mineral industry
- Chemicals (eg Refinery / Rubber)
- Power Generation Plants (eg Coal/Biomass)
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Measured parameters | Flue-gas velocity |
| Technology | Micro-venturi |
| Measurement/Monitoring capability | 3 – 30 m/s* |
| Stack/Duct diameter suitability | 300mm up to 1,5m |
| Flue gas temperature | up to 400°C |
| Baghouse | YES |
| Cartridge Filter | YES |
| Ceramic Filter | YES |
| Coalescent Filter | YES |
| Cyclone | YES |
| Electrostatic Precipitator (ESP) | YES |
| Wet Electrostatic Precipitator (WESP) | YES |
| Wet Scrubber | YES |
| Sensor variants | Stainless Steel |
| QA checks | NO |
*Application dependant
| Technical data | |
|---|---|
| Measurement capability | 3 – 30 m/s |
| Resolution | 0.2 m/s |
| Sensor Variants | 316 Stainless Steel |
| Stack Temperature Ranges | 400°C max |
| Functionality and QA Checks | Manual reference checks |
| Data Output | 3 outputs 4-20 mA not isolated RS485 (Modbus) output to Controller |
| Mounting flange | NFX 44-052 |
| Enclosure Protection Rating | IP65 |
Approvals & Certifications
Compliance with the MCP directive
envea_stackflow-100_datasheet_flue-gas-velocity-measurement_en