Home > Gas Analysers > In Situ gas analysers > Dust measurement > Electrodynamic Dust Monitor View 370
Electrodynamic Dust Monitor View 370
country
Request information
Request information for: Electrodynamic Dust Monitor View 370

Multi-sensor dust monitor designed for high quality emission measurement in industrial stacks after bag filters, cartridge filters, cyclones and process driers
Advanced Probe Electrification Multi-sensor dust monitor designed for high quality emission measurement in industrial stacks where regulatory approvals are not necessary.
PRO version permits multichannel networked system for plant-wide monitoring of emissions (for up to 32 sensors)
FEATURES & BENEFITS
- Full colour, icon-driven menu and display
- Two independent alarm set points
- Relative dust reading on clear scale 0-100%
- Dust “Overrange” icon
- Security setting
- Digital Signal Processing
- Field upgradeable
MAIN APPLICATIONS
- Stacks after bag filters, cartridge filters, cyclones
- Variable velocities within range 4-30 m/s (typical bagfilter velocity ranges), constant velocity required outside this range
Typical Applications
- Incineraton
- Metals (eg Steel/Aluminium)
- Minerals (eg Cement/Gypsum)
- Chemicals (eg Detergent / Ti02)
- Food (eg Milk Powder / Tobbacco)
- Power (eg Boilers/Biomass)
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Measured parameters | Dust |
| Technology | ElectroDynamic™ Advanced Probe Electrification |
| Measurement/Monitoring capability | 0-500 mg/m³* |
| Stack/Duct diameter suitability | up to 6m |
| Flue gas temperature | up to 800°C |
| Baghouse | YES |
| Cartridge Filter | YES |
| Ceramic Filter | YES |
| Coalescent Filter | YES |
| Cyclone | YES |
| Electrostatic Precipitator (ESP) | / |
| Wet Electrostatic Precipitator (WESP) | / |
| Wet Scrubber | / |
| Sensor variants | Stainless Steel |
| QA checks | N/A |
*Application dependant
| TECHNICAL DATA | |
|---|---|
| Monitoring capability | 0-500 mg/m3 |
| Sensor Variants | Stainless Steel (standard) |
| Stack Temperature Ranges | 0-125°C standard, up to 800°C option |
| Outputs | 2 x Digital Alarms (1 x 4/20mA Option) |
APPROVALS & CERTIFICATIONS
- Ex Zone 22
- US EPA MACT Compliant BLD
envea_rugged-sensor-options_en